Tri stuba na kojima počiva idealna koža su kiseline, peptidi i retinol. Ovo je zlatni standard. Njihovim uvođenjem u svoju rutinu možete izbeći i sprečiti mnoge probleme i produžiti mladost. Danas bih želela istaknuti jednu vrlo zanimljivu temu. Sa početkom letnje sezone ova tema mi se čini vrlo zanimljivom ali za neke će biti i otkriće.
Kiseline leti. Zvuči malo čudno, zar ne mislite? Pripremite se, sad ćemo razbijati stereotipe i rušiti zastarele beauty horor priče. Predlažem izdradnju novog znanja o kiselinama na jakim i čvrstim temeljima.
Vjeruje se da se proizvodi sa kiselinama trebaju koristiti samo u jesenskom i zimskom periodu ali nije. Nema nikakve razlike između upotrebe kiselina umerene koncentracije zimi ili leti.
Pre nešto više od 10-15 godina stara škola je zabranila korištenje kiselina leti. U Rusiji i drugim bivšim zemljama SSSR još uvek se pridržavaju preporuka EU, ali u SAD-u i Aziji to se odavno smatra prevaziđenom praksom koja nam oduzima prednost. Pod pritiskom ili ustaljenim mišljenjima stručnjaka mi i dalje zaziremo čim vidimo kiseline u sastavu.
U Aziji već duže vreme leti su najtraženiji proizvodi koji u svom sastavu imaju nizak do srednji udio kiselina. Retinol je takođe dobrodošao, jer je formula već odavno prilagođena sezoni. Pogodite koji proizvodi leti prvi nestaju sa polica u Aziji? Tako je, sve to što sadrži AHA i BHA kiseline. Azijati uporno teže ka porculanskoj koži bez mrlja, bez ijedne bore, sjajnom i uglađenom. Oni znaju tajnu ;)
Ajde da vidimo što nam to toliko obećavaju kiseline.
AHA kiseline su kiseline topive u vodi, koje deluju na površini kože. Ujednačavaju reljef, ubrzavaju sintezu kolagena i elastina hijaluronske kiseline. I što je najvažnije, oni blokiraju proizvodnju i migraciju pigmenta. Toga se najviše i plašimo leti, leti svima pigment “raste”, a kiseline regulišu taj proces. Ako imate tendenciju razvoja pigmentacije, onda niska koncentracija kiselina jednostavno mora biti u vašoj nezi u svakom trenutku. Najbolji (razarači i brisači) stvaranja pigmenta - azelaična, bademova, mlečna, ferulična kiselina, to su letnje kiseline, uključujući i limunsku, grožđanu/vinsku, jabučnu fitinsku i glikolnu.
Glikolna od 10-15% je tvoj večni pomoćnik, ako se u bilo koje doba godine sa prvim zracima sunca prekrivaš mrljama.
PHA kiseline su najbolje kiseline za leto, apsolutno su sigurne tokom vruće sezone. Glukolakton i laktobionik - prikladni su čak i za vrlo osetljivu kožu. Ali često beautyholičari-početnici koji čitaju sastojke pre kupovine prevrću očima: alkohol u kremi, znači da je ovo loš lek koji će učiniti više štete nego koristi. Ljudi, okanite se ovog posla, čitate sastave, a niste farmahemičar ili tehnolog. Često stvari nisu onakve kakvima ih vidite. Kiselina jednostavno neće delovati pod određenim uslovima, alkohol nije tu da isuši kožu, već da aktivira delovanje kiseline. To je kao fen, ne možete osušiti kosu bez struje ili kao sarma bez mesa.
BHA kiseline - salicilna kiselina je ono što najbolje leči zapaljenje, sužava pore, uklanja i reguliše višak masnoće. Najčešće se preporučuje za masnu problematičnu kožu ali u kombinaciji sa AHA kiselinama postaje univerzalna i pogodna za sve.
LHA - liposalicilna kiselina, ona je mekša i nju voli osetljiva koža, takođe je jako pogodna za leto.
BHA kiseline uništavaju bakterije, otapaju masne čepove i sprečavanju rast bora u dijametru.
Kiseline nisu akumulativne, potrebno ih je stalno koristiti. Tako da ne možete uzeti samo jedan kurs pilinga i zaboraviti na problem zauvek. Pravi stručnjak će vam propisati pravu negu i objasniti zašto je to tako. Если вас отпустили «с богом», значит они «редиски», не ходите к ним больше;)
AHA kiseline najbolje deluju u visokim koncentracijama, 3 - 5% što je veća koncentracija to bolje.
BHA kiseline naprotiv. Kod njih sva magija počinje od 1-2%. PHA kiseline deluje već od 3-4, ali nju nećete naći nigde iznad 15%.
Sve su kiseline kompatibilne jedna sa drugom ali jako bitna je umerenost. Proizvođači nam daju savršenu i nežnu kombinaciju formula.
Pri odabiru proizvoda dajte prednost obogaćenim formulama, a ne mono sastavu. Dobro je ako ima antioksidanta, peptida, aminokiselina i biljnih enzima ili ekstrakata. Ako već trošite novac na proizvod, odaberite za sebe zanimljiviji i bogatiji sastav.
Mislim da nije potrebno podsećati na upotrebu SPF kreme, bez obzira na to koristite li proizvod sa kiselinama ili ne.
Koristite li kiseline u svojoj letnjoj rutini u nezi kože? Ja ne prestajem, ali tokom dana smanjim koncentraciju i koristim meke letnje formule, a noću koristim voćne pilinge i "jače" serume koji se ne ispiraju. Držim pore pod kontrolom, nikad nemam mitesera, nikad nemam pigmentacije i koža mi je uvek zategnuta, glatka i blistava. Kuperoza i rozacea nisu smetnja - zahvaljujući blagim kiselinama taj problem držim pod kontrolom i uvek sam u stanju remisiji.
Nikad nisam mučila kožu i nisam je izlagala stresu, redovne i lagane koncentracije kiselina su mi pomogle kod hronične pigmentacije. Ne radim ih u ciklusima već ih konstantno koristim! Što sporije ideš, dalje ćeš stići ;)
Želite li kompletnu analizu proizvoda sa kiselinama kako biste lakše odabrali svoj proizvod?
*Kopiranje i preuzimanje mojih članaka zaštićeno je autorskim pravima. Za korištenje, ukrašavanje bloga, oživljavanje FB grupe i stvaranja zainteresovanosti u njoj pitajte me za dozvolu.
I podsećam da sam jedini ekskluzivni zastupnik Medi-Peel koji uvozi originalne i sertifikovane proizvode za Srbiju i Crnu Goru. Svi proizvodi imaju hologramsku nalepnicu originalnosti.
Vaša Marija Emelianova.